X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası

2019 Dijital Pazarlama Stratejisi

AnasayfaYazılarGoogle SEO2019 Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital Pazarlama sanal ortamda yapılan bütün satış teknikleri konusunu kapsamaktadır. Şahıs şirketleri, limitet, anonim veya bireysel olarak ürün veya hizmetlerini  son kullanıcıya ulaştırmak isteyen herkesin kullanmakta olduğu arama motorları, sosyal medya mecraları ( Facebook, Twitter, İnstagram vb. ) veya internet siteleri gibi dijital kanallar aracılığı ile son kullanıcıya ulaştırmak için bütün strateji yöntemlerinden faydalanmasına dijital pazarlama denir.

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde insanların internetteki geçirdikleri vakit %30 artmıştır. Bu neden ile günümüzde insanlar alışveriş yaparken, bir konuyu incelerken veya satın alacakları ürünleri bulurken sanal ortamdan faydalanmaktadır. Bunun en büyük etkeni, oturduğu yerden istediği ürünü/hizmeti binlerce farklı firmadan farklı fiyata hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmasıdır. Peki siz bu stratejiyi nasıl geliştirmelisiniz ? Pazarlama politikanız her zaman doğru zamanda doğru şekilde olmalıdır.

Dijital Pazarlama Taktikleri Nelerdir ?

Bu oldukça geniş kapsamlı ve yaratıcılıkla alakalı olan bir durumdur. Dijital pazarlama konusunda insanlar sürekli kendilerini geliştirerek, son kullanıcıya yaratıcı çözümlerler ile dikkatleri çekerek ürün/hizmetlerini pazarlamaktadır.Sanal ortamda bunu nasıl başarıyorlar ? Bu konuda en büyük yardımcıları internet sayfaları, tabi bunun yanı sıra sosyal medya ortamlarında marka değerlerini büyüterek insanların onları tanıması konusunda çeşitli çalışmalarda yapılmalıdır.Şimdi burada bu noktaların bir çoğuna değinerek sizlere açıklamak istiyoruz.

Dijital pazarlamanın en büyük stratejisi " KAMPANYA "... Elinizdeki ürün/hizmeti güzel kampanyalar ile süsleyerek ücretli veya ücretsiz sanal ortamdaki sayfalar, internet siteleri gibi yerlerden tanıtabilir, son kullanıcıya ulaştırabilirsiniz.

Sizlere dijital pazarlama taktikleri ve bu noktada kullanabileceğiniz bazı yöntemler ;

-SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu )

İnternet günümüzde insanlar için vazgeçilmez bir yerdir. Bu noktada şirketler veya şahıs olarak ürünleriniz/hizmetlerinizi insanlara ulaştırmak için sanal ortamdaki dükkanınızı yani internet sayfanız en büyük yardımcınız olacaktır. Bunu nasıl başaracaksınız ? Aslında internet sayfasının yararını arama motorları tarafından göz önünde bulundurduğu zaman faydasını görebilirsiniz... Eğer sıralamalar da yoksanız, emin olun sayfanızın size çok büyük bir yararı olmayacaktır ( Yeni Potansiyel Müşteri ). Kısacı internet sayfalarınız için SEO arama motorlarındaki trafiğinizi arttırmanız için büyük ölçüde sizlere yarar sağlayacaktır. Bu sayede Google,Yandex gibi arama motorları sizleri tanıyarak, sıralamalarda yer verecektir.

Arama motoru optimizasyonu hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

-İçerik Pazarlaması

Öncelikle satacağınız ürün veya hizmeti insanlara nasıl tanıtacağınız ile alakalıdır. Ürünün markası, ne işe yaradığı, faydaları, kolaylıkları vb.  noktalar ile potansiyel müşterilerin bu ürüne ilgi duymasını sağlamaktır.  Bunun için insanları bilgilendirme amaçlı yazılar yazabilir, görseller hazırlanabilir, sanal ortamdaki broşür vb. işlemler sayesinde son kullanıcıya satmakta olduğunuz ürün veya hizmetler en iyi şekilde sunularak insanların ilgisini çekmeyi başarabilir.

Bu yazımızda belirttiğimiz bütün metotları doğru ve düzgün bir şekilde uygulanması sonucunda emin olun sizde istediğiniz şekilde bu alanda profesyonel bir yere sahip olabileceksiniz. Örneğin kendi işimizden örnek vermek gerekirse, insanlara biz hizmet satıyoruz... Bu işi nasıl yapıyoruz ?

    **Önce bilgilendiriyoruz..
    **Sonra o olanla ilgili gerekli çalışmaları yapıyor ve bilgi sahibi oluyoruz..
    **İşlem için gerekli materyalleri ( Görsel, Yazı, Tanıtımlar vb. ) hazırlıyoruz..

Yani kısaca yapılması gereken bütün işlemleri sırasıyla ve doğru bir şekilde hazırlayarak müşterilerimizin en etkili şekilde hizmet vermesini sağlıyoruz. Firmamız ile 0554 999 72 66 numara üzerinden veya iletişim kısmında yer alan mesaj bölümünden taleplerinizi iletebilir, konular hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

- Sosyal Ağlar ( Facebook, Twitter, İnstagram vb. )

Özellikle son yıllarda aşırı bir şekilde büyüyen bu platformla da neredeyse artık her şey dönmektedir. Normal hayatınızdaki özel fotoğraflar, hatıralar, ürünler, pazarlamalar, hizmetler aklınıza gelebilecek her türlü işlem için kullanılmaktadır. Burada kazanacağınız en büyük artı "Marka Değeri" olacaktır. Milyonlarca kullanıcıya doğru stratejiler, içerikler ve reklamlar ile kısa bir sürede ulaşarak bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

2019 Yılında Türkiye En Çok Kullanılan Sosyal Ağlar ?

    ** İnstagram
    ** Youtube
    ** Twitter
    ** Facebook
    ** Pinterest
    ** Linkedin
    ** WhatsApp

- PPC ( PAY PER CLİCK ) Tıklama Başına Ödeme Reklamı

Pay Per Click ( Tıklama Başına Ödeme ) adından da anlaşıldığı üzere; Google, Yandex, Bing gibi arama motorları sizlerin reklamlarını kullanıcılara ulaştırır fakat her tıklamada belirli bir ücret alır. Bu diğer yöntemlere göre daha maliyetli olsa da kısa vadede hızlı sonuçlar almanız için bir olanak sağlayabilir.

Ayrıca sosyal ağlarda ( Facebook, İnstagram, Twitter ) tıklama başına ücret veya gösterim başına ücret alarak sizlerin reklamlarını hızlı bir şekilde kendi platformundaki kullanıcılara sunmaktadır.  

-Bölgesel Reklamcılık ( Şehir Bazlı )

Bölgesel reklamcılık, yaşamakta olduğunuz şehrin ili içerisinde yapılan reklam çalışmasıdır. Yani sadece Eskişehir bölgesinde hizmet veriyor ve Türkiye geneli işlem yapmıyorsanız, daha düşük bütçelerle bölgenize bağlı reklam çalışmaları yürütebilirsiniz.

Ayrıca sosyal ağlarda verdiğiniz tıklama başına veya gösterim başına reklamları, google gibi arama motorlarına verdiğiniz reklamları sadece bölgesel olarak gösterime sunabiliyorsunuz. Bu sayede kendi bölgenizde sizlere ulaşmak isteyen insanlara direk olarak ulaşma imkanına sahip olabiliyorsunuz. Peki bu Seo konusunda bölgesel çalışmalar yapılıyor mu ? Tabi ki evet, sayfanızın anahtar kelimelerini belirlerken bölgesel mi genel çapta mı ? onu belirliyorsunuz sonrasında işlemleriniz ona göre yürütülüyor.

-Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir ?

Dijital pazarlamanın bir çok faydası bulunmaktadır. Potansiyel müşteri, daha fazla satış, daha az maliyet vs. Neden daha az maliyet ? Çünkü günümüzde internet ortamında yapılan işlemlerin maliyeti normal bir işyerlerine göre daha az olmaktadır. Kira, çalışan, yemek gibi zorunlu ihtiyaçları azaltarak daha fazla insana ürünlerinizi göstermek dijital pazarlama ile mümkün. Ayrıca dükkanınızı ele alalım günde max. kaç kişi girip hizmetinizi veya ürünlerinizi görebilir ? Ama internet öyle değil, her gün milyonlarca kişi sizin sayfanızı ziyaret edebilir bu konuda daha fazla satışa ve potansiyel müşteriye sahip olabilirsiniz.

Dijital pazarlama hangi açıdan bakılacak olursa olsun, açık ara farkla yapılması gereken bir ihtiyaç olmuştur. Dijital Pazarlama konusunda detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.


Top